Jak pielęgnować buty?

O tym, że o obuwie należy dbać wie chyba każdy. Każda pora roku zmienia wygląd obuwia, zimą trzeba je zabezpieczać przed wilgocią, oraz sypaną na drogi solą, wiosną i latem, także trzeba czyścić je z kurzu i zabrudzeń, natłuszczać i polerować. Dbanie o skórzane obuwie nie jest trudne, na rynku jest mnóstwo preparatów, do czyszczenia każdego rodzaju skóry i do zabezpieczania itp. Mamy wiele rodzajów materiałów, z których powstają buty, są to tworzywa naturalne ale i syntetyczne.

Każdy rodzaj obuwia wymaga innej pielęgnacji, oprócz środków oferowanych przez sklepy obuwnicze, możemy spróbować dbać o buty domowymi sposobami. Jeśli mamy buty lakierki, możemy je czyścić mlekiem, a wszelkie plamki na nich usunie biały ocet. Twarde materiały możemy zmiękczać oliwą z oliwek lub zwykłą wazeliną. Buty lakierowane dobrze jest przechowywać w pudełku lub owinięte papierem, aby ochronić je przed zarysowaniami. Szczególnej pielęgnacji wymagają buty z nubuku.

W sklepach znajdziemy wiele preparatów do konserwacji tego materiału, jednak domowym sposobem możemy je wyczyścić zwykła gumką do zmazywania ołówków. Często zwłaszcza latem kupujemy buty plastikowe, idealne na plażę i na wakacyjne spacery, wówczas tego rodzaju obuwie myje się zwykłą wodą z mydłem, jednak białe buty plastikowe warto jest zasypać talkiem, natomiast kolorowe przecierać wazeliną lub zwykłym tłustym kremem.

Bardzo modne są obecnie buty płócienne, zwłaszcza letnie możemy spotkać na sznurkowych koturnach, a u góry materiał płócienny. Tego typu buty czyści się szczotką, a wszelkie przybrudzenia zmywa wodą z mydłem. Eleganckie buty satynowe, warto przecierać alkoholem, jednak należy rozprowadzać go równomiernie. Prościej sprawa wygląda z butami sportowymi, z tenisówkami. Tego typu buty możemy spokojnie prać w pralce, jednak w niskiej temperaturze. Jeśli są dość mocno przybrudzone i poplamione, możemy spróbować plamki zetrzeć benzyną.

Buty zamszowe wymagają czyszczenia szczoteczką i posypywanie specjalnym proszkiem do zamszu. Możemy je czyścić także papierowym pilniczkiem do paznokci. Często mamy także buty, z tzw. dzikiej skóry tego typu buty, również możemy czyścić gumką do ścierania ołówków, jednak w tym przypadku dobrze jest wypolerować je na koniec lnianą ściereczką. Dobrze wypielęgnowane buty posłużą nam z pewnością dłuższy czas.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.